Merhaba bu yazımda seramik döküm tekniğini elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Gerekli olan malzemelerimiz sıvı döküm çamuru (başka bir yazımda hazırlamayı anlatacağım.), plastik kova, maşrapa, ince süzgeç ve alçı kalıp.

Sıvı döküm çamurunu güzelce karıştırdıktan sonra süzerek masrapaya alıyoruz, masrapadaki çamuru alçı kalıbı dolduracak şekilde iyice dolduruyoruz taşıramamaya dikkat edelim. Bu dökümde 3 farklı boyda fincan kalıbı ve kare saksı kalıbı kullandım. Beş dakika kadar sonra kalıba döktüğümüz çamurun eksilen kısmını ilave ediyoruz bir süre bekledikten sonra  kalıbın içindeki fazla çamuru boşaltıyoruz. Bu süre sıcaklığa, kalıbın kuruluğuna, kalıbın büyüklüğüne ve yapmak istediğimiz ürünün kalınlığına göre değişebilir. Benim atölyemde bekleme süresi  küçük fincanlar için 15 dk büyük fincanlar için 25 dk yeterli oluyor. Kalıp içindeki fazla çamuru boşalttıktan sonra kalıpları ters çevirip kurumaya bırakıyoruz bu sürede gene sıcaklığa bağlı olarak 1 saat ile 3 saat arası değişebiliyor.

Kuruma işlemi gerçekleşince bir sistre yardımı ile kalıbın ağzında biriken fazla çamuru sıyırıyoruz ve ürünümüzü kalıbın içinden çıkarıyoruz. Kalıptan çıkan ürüne isterseniz dekorlama yapabilirsiniz yada kurumaya bırakabilirsiniz. Sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu bana başka bir blog yazısında görüşmek üzere. Videomuzu seyretmeyi unutmayın…


Leave your thought here